17.
2018/10

5 hely, amit látni kell Helsinkiben

Helsinki 1917 óta Finnország fővárosa és egyben legnagyobb városa, a Finn-öböl északi partján a Balti-tengerrel szemben fekszik. I. Gusztáv svéd király alapította 1550-ben és 1812-ben az orosz uralom alatt, a Finn Nagyhercegség fővárosa lett. A cárok azt tervezték, hogy kis Szentpétervárt hoznak itt létre. A XIX. században sorra építették a szebbnél szebb épületeket. Szinte a semmiből impozáns és meseszép várossá változott Helsinki. Egyike azon kevés európai országoknak, amelyet a világháború alatt nem foglaltak el. Az 1970-es években gyors virágzásnak indult a város, lakóinak száma megháromszorozódott és az Európai Unió egyik leggyorsabban fejlődő régiója lett. Számos magasrangú diplomáciai találkozásnak ad helyt napjainkban is.

1. Uspenski Székesegyház

UspenskiSzekesegyhaz

A katedrális híres ikonosztáza Zilzov tehetségét dícséri.

Nyugat-Európa legnagyobb ortodox temploma, az Uspenski Székesegyház, mely belseje meseszép ikonokat rejt, a Katajanokka Kruununhaka városrész leghivalkodóbb látványossága. Építéséhez Sándor cár és a Szent Szinódus is hozzájárult, 1868-ban szentelték fel. Bizánci-szláv stílus jellemzi, az orosz hatást mutatják a székesegyház szobrai és ikonjai, valamint az arany hagymakupola is. Az építési költségeket teljes egészében adakozásokból fedezték, maga II. Sándor cár 20 000 rubelt ajándékozott a templom építésére.

2. Kauppatori

Kauppatori

A régi piacot feltétlenül meg kell látogatni a gasztronómia szerelmeseinek.

Helsinki legendás piactere. Nyáron a nyüzsgő piacon gyümölcsöt, zöldséget, friss halat és szuveníreket árulnak. Itt található Helsinki legrégebbi vásárcsarnoka. Igazi ínyencségekre bukkanhatunk a medvehús konzervtől, a rénszarvas kebabon át, a tücskös szendvics kóstoló falatkákig.

3. Sofiankatu utca

SofiankatuUtca

A karácsonyi időszakban fényfestés a székesegyház homlokzatán. Photographer: Lauri Rotko

Az utca Helsinki legnépszerűbb utcája, különlegessége, hogy egész évben fűtött. Az utca három szakaszra oszlik, három különböző korszak stílusában. Az utca három szakaszra oszlik, három különböző korszak stílusában. Az utca eleje az 1800-as éveket idézi, hézagosan, kerek kövekkel borított, nincs rajta semmi, még világítása sincs. A második szakasz az előző századvég világát idézi. Utcai kúttal, tűzcsappal, gázvilágítással, téglalap burkolatokkal. Az utca vége a század harmincas éveinek jellegzetességeit hordozza. Már telefonfülke is áll a járdán és elektromos a világítása. Nyáron pedig korhű padokra lehet leülni.

4. Temppeliaukio – Szikla templom

Temppeliaukio - Szikla templom

Temppeliaukio – Szikla templom

Helsinki legismertebb látnivalója a Temppeliaukio templom, ismertebb nevén a Szikla templom, mely ma is működik. Építése a háború előtt kezdődött, de csak a hatvanas évek végén fejeződött be. A hatalmas sziklatömbbe berobbantották a templomi teret, majd ezt réz és üveg alkotóelemekből álló kupolával fedték. Falait rózsaszínszürke gránit alkotja. A napfény a vörösréz kupolán jut be. Nincs harangja, az akusztikája fantasztikus.

5. Seurasaari Szabadtéri Múzeum

Seurasaari Szabadtéri Múzeum

A finnek „Szentendréjén” 86 régi faépület látogatható.

Szabadtéri múzeum egy gyönyörű zöld szigeten, mindössze néhány kilométerre Helsinkitől. Nyolcvanhat régi, eredeti vagy autentikus ház, templom, gazdasági épület nyújt betekintést a hagyományos finn falusi életbe.

A cikk szerzője
Jó Napot Nagyvilág

Hagyj üzenetet